Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżycki premier chce rozwiązać problem gazu z Uzbekistanem.

Tadżycki premier Oqil Oqilov wysłał list do uzbeckiego premiera Shavkata Mirziyayeva z prośbą, o pomoc w rozwiązaniu problemu z przesyłem gazu do Tadżykistanu. Strona uzbecka zaczęła redukować transporty gazu do Tadżykistanu w dniu 24 grudnia. Uzbekistan zapowiada, że zatrzymanie dostaw gazu ziemnego do Tadżykistanu  nastąpi w nocy 31 grudnia,  i jest spowodowane wygaśnięciem umowy na rok 2012.Według ambasady Uzbekistanu w Duszanbe, tadżycki premier zauważył w swoim piśmie, że roczne zapotrzebowania Tadżykistanu na import gazu ziemnego wynosi 200 mln metrów sześciennych i "ta ilość jest znikoma dla strony uzbeckiej".

Uzbekistan, który jest jedynym dostawcą gazu Tadżykistanu, rutynowo wstrzymuje dostawy surowca z powodu braku zapłaty ze strony tadżyckiej. W styczniu, Uzbekistan zawiesił dostawy gazu do Tadżykistanu, mówiąc, że żadna umowa nie została podpisana w 2012 roku. Kilka dnii później, umowa została podpisana i dostawy wznowiono.

Uzbekistan zawiesił również transporty gazu do Tadżykistanu w kwietniu, kiedy to trzymiesięczny kontrakt wygasł.

 

Negocjacje między Tadżykistanem i Uzbekistanem na transport gazy ziemnego w roku 2013 są w toku. Negocjacje wciąż są prowadzone na szczeblu szefów Tojiktransgaz i Uztransgaz.

źródło: asiaplus