Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Uzbekistan zakazał drogowego transportu gazu przez swoje terytoriumJak informuje portal Asia Plus, Uzbekistan postanowił wstrzymać dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) przy wykorzystaniu transportu drogowego. Jak podaje jednak jeden z głównych dostawców skroplonego gazu ziemnego do Tadżykistanu, CJSC Faroz, decyzja władz Uzbekistanu nie ma wielkiego wpływu na całość dostaw do Tadżykistanu, gdyż kraj w dużej mierze zaopatruje się w paliwo z wykorzystaniem pociągów i specjalnych wagonów.


Jeden przedsiębiorców zaangażowanych w dostawy skroplonego gazu ziemnego do Tadżykistanu w cysternach powiedział, że podobnie jak inni, jemu podobni gaz za pomocą ciężarówek dostarczał z Kazachstanu, przez terytorium Kirgistanu, gdyż jest to bardziej opłacalne, aniżeli transportować surowiec przez Uzbekistan. W związku z tym, przedsiębiorcy uważają, że uzbecki zakaz nie jest groźny ani dla nich, ani dla tadżyckiego rynku energetycznego.

Uzbekistan zakazał  skroplonego gazu przez swoje terytorium przy wykorzystaniu transportu drogowego. Swoją decyzję władze uzbeckie uzasadniły bezpieczeństwem publicznym i ochroną środowiska. Zakaz zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.


Surowiec jest dla kraju bardzo cenny, gdyż w kraju około 40 procent pojazdów jest napędzanych skroplonym gazem ziemnym.

Głównymi dostawcami skroplonego gazu do Tadżykistanu są Zet-Gaz, Poulod Muhammad, Gazpormneft-Tadżykistan, Faroz i Tojiron

źródło: asia plus