Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rozmowy Tadżycko - Uzbeckie w sprawie gazu nadal w tokuJak informuje portal Asia Plus, negocjacje pomiędzy Tadżykistanem a Uzbekistanem w sprawie przesyłu gazu są nadal w toku. Tojiktransgaz poinformowało, że negocjacje z Uzbektransgaz nie doszły do skutku, więc obecnie negocjacje prowadzone są przez ministrów zagranicznych obu państw. Przypominamy, że tadżycki premier, Oqil Oqilov wysłał w dniu 25 grudnia list do strony Uzbeckiej z prośbą o rozwiązanie problemu tranzytu gazu.

 

Tadżycki premier dodał w swoim liście, że „tadżyckie zapotrzebowanie wynosi 200 mln metrów sześciennych, co jest znikomą ilością dla strony Uzbeckiej”

Głównymi odbiorcami Uzbeckiego gazu w Tadżykistanie są Tajik Aluminium Company (TALCO) oraz Tojikcement (Cementownia w Duszanbe). Obecna cena z jaką Uzbecki gaz był dostarczany do tych przedsiębiorstw wynosiła 380 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Uzbeckie ceny gazu są silnie uzależnione od światowych trendów i strona tadżycka musi w związku z tym robić przedpłaty za otrzymany surowiec co 10 dni.

źródło: asia plus