Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Młode małżeństwa w TadżykistanieŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała na swojej stronie artykuł zatytułowany „Małżeństwa dzieci – zagrożenie dla zdrowia”. Artykuł nawiązując do danych pochodzących z lat 2000-2009 stwierdza, że w Europie wśród kobiet w wieku 20-24 lata procent tych które były w trwałym związku, lub w małżeństwie przed ukończeniem wieku 18 lat wynosi 19%. Najwyższy odsetek małżeństw przed 18 rokiem życia, miał miejsce w Mołdawii, Gruzji, Turcji oraz Tadżykistanie.

 

Małżeństwa dzieci są bardzo groźne dla młodych dziewczyn i poważnie wpływają na ich zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne i oddziaływają przez resztę ich życia. Nie tylko są one pozbawione do wyboru własnego partnera, lecz także różne zasady religijne, społeczne czy kulturalne pozbawiają je podstawowych praw człowieka. Artykuł porusza również kwestie ciąży i powikłań ciążowych które są najczęstszą przyczyną śmierci dziewczyn w wieku 15-19 lat

Przypominamy, że 23 lipca, 2010 roku Emomali Rachmon podpisał ustawę podnoszącą legalny wiek w którym kobieta może wyjść za mąż z 17 do 18 lat. Rodzice którzy zdecydują się wydać swoje córki przed osiągnięciem wieku 18 lat, będą sądzeni przez tadżyckie sądy.

Główną przyczyną wczesnych małżeństw w Tadżykistanie jest bieda, i to ona powoduje, że rodzice w bardzo wczesnym wieku szukają partnerów dla swoich córek. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest emigracja. Wielu tadżyckich mężczyzn opuściło kraj oraz swoje żony i udało się w celach zarobkowych głównie do Rosji, gdzie wielu z nich ponownie założyło rodziny. Powoduje to, że w kraju jest coraz mniej mężczyzn szukających żony.

źródło: asia plus