Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

IsDB przekaże 11 mln$ na walkę z ubóstwemTadżykistan oraz Islamski Bank Rozwoju (ISDB) podpisali umowę na sfinansowanie programu wspierającego alfabetyzację społeczeństwa w celu zmniejszeniu ubóstwa. Jak podaje biuro prasowe MF, umowa w tej sprawie została podpisana przez tadżyckiego ministra finansów Safarali Najmiddinova oraz wiceprzewodniczącego  ISDB, Dr Ahmet Tiktik w Duszanbe w dniu 11 stycznia. Całkowity koszt projektu mającego trwać do 2016 r wynosi 11 milionów dolarów.


Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Islamskiego Funduszu Solidarności (ISFD), który jest ramieniem Islamskiego Banku Rozwoju Zawodowegoprzy pracach na rzecz walki z ubóstwem, program wsparcia alfabetyzacji (VOLIP) został utworzony zgodnie z zaleceniami 3 nadzwyczajnej sesji OIC, która odbyła się w Mekce w grudniu 2005 r.

Rozporządzenia wydane podczas tej sesji dały Funduszowi upoważnienie do prac w celu zmniejszenia ubóstwa poprzez zwalczanie analfabetyzmu, a także szkolenia budujące i podnoszące umiejętności. VOLIP jest jednym z pierwszych programów uruchomionych w ramach strategii ISFD.

Głównym celem VOLIP jest zmniejszenie ubóstwa populacji wiejskiej, zwłaszcza wśród kobiet, poprzez wyposażenie ich w odpowiednie kompetencje oraz umożliwienie wzięcia mikrokredytów, aby pomóc w zwiększaniu dochodów gospodarstw domowych. Program będzie działał w krajach członkowskich Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC).

źródło: asia plus