Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan jednym z krajów o najmniejszej wolności gospodarczejIndeks Wolności Gospodarczej, utworzonej przez Heritage Foundation i Wall Street Journal umieszcza Tadżykistan na liście krajów o najmniejszej wolności gospodarczej. Tadżykistan z 53,4 punktami zdobytymi według kryteriów IWG, uplasował się na 131 pozycji spośród 185 gospodarek świata. Wśród pięciu najlepszych krajów są Hong Kong (89,3 punktów), Singapur (88,0 pkt), Australia (82,6 pkt), Nowa Zelandia (81,4 pkt) i Szwajcaria (81,4 punktów).Najniżej w tabeli na 185 miejscu z 5 punktami znajduje się Korea Północna.

Armenia z 69,4 punktami znajduje się na szczycie krajów członkowskich WNP pod względem wolności gospodarczej. Jest w rankingu na pozycji 38. Wskaźnik Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom, IEF) to roczny raport publikowany przez The Wall Street Journal i Heritage Foundation, zawierający opis i ocenę ograniczeń, restrykcyjnych przepisów, zakresu stosowania przymusu przez aparat władzy w sferze gospodarki w różnych państwach świata.

 

Każdemu państwu przyznawana jest punktacja według 50 niezależnych zmiennych podzielonych na 10 kategorii wpływających na wolność gospodarczą:

 

- polityka handlowa;

- obciążenia podatkowe;

- interwencje rządu w gospodarce;

- polityka monetarna;

- przepływ kapitału i inwestycje zagraniczne;

- bankowość i finanse;

- Płace i ceny;

- Prawa własności;

- regulacje prawne;

- aktywność czarnego rynku.

 

Niższy wynik punktowy danego kraju oznacza większy zakres interwencji państwa w gospodarkę i mniejszą wolność gospodarczą. W ten sposób powstaje ranking państw od największej ilości punktów do najmniejszej, czyli od państw o największej wolności gospodarczej do państw o "ucisku w gospodarce". Zależnie od wyniku punktowego, państwa są dzielone na 5 kategorii: Wolny, W zasadzie wolny, Umiarkowanie wolny, W zasadzie bez wolności i Bez wolności.