Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżyccy dziennikarze i prawnicy wnioskują o usunięcie z kodeksu karnego paragrafu mówiącego o zniesławieniu prezydenta.W Duszanbe w dniu 3 maja odbyła się konferencja mająca na celu omówienie stanu i perspektyw wolności mediów w Tadżykistanie. Konferencja została zorganizowana  przez Radę Mediów Tadżykistanu i oraz inne organizacje medialne w kraju przy wsparciu Biura OBWE w Tadżykistanie  z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy (WPFD). Podczas konferencji omawiano zagadnienia związane z etyką dziennikarską, a także zagadnienia prawne oraz sprawy sądowe toczące się przeciwko mediom. Poruszono również problem przejścia na nadawanie cyfrowe

Przemawiając na konferencji, dziennikarze i pracownicy mediów zaproponowali usunięcie z kodeksu karnego art. 137 traktującego o znieważeniu prezydenta a także art. 300 który mówi o obrażaniu urzędu. Według zamysłu dziennikarzy oba przepisy powinny zostać przeniesione z kodeksu karnego do prawa administracyjnego.

Junayd Ibodov, prawnik i ekspert w dziedzinie prawa mediów, powiedział, że w szczególności art. 300 (znieważenie urzędu) jest głównym "wrogiem" niezależnych mediów. Za pomocą tego artykuły urzędnicy mieli prawo pod byle pretekstem pozwać dziennikarza i skierować sprawę do sądu.

Dziennikarz znieważający urząd i oskarżony z art. 300 podlega karze grzywny równej wysokości 1500-krotności płacy minimalnej, lub dwóch do sześciu miesięcy pozbawienia wolności lub do dwóch lat pracy poprawczej. Natomiast osoba znieważająca prezydenta i oskarżona z art. 137 może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Gdyby te dwa paragrafy zostały przeniesione do prawa administracyjnego, wówczas wyroki w konkretnych sprawach o znieważenie podejmowałyby sądy administracyjne. Różnica polega na tym, że sąd administracyjny może nałożyć grzywnę, lecz  nie może skazać dziennikarza na karę pozbawienia wolności.

źródło: asiaplus