Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Francuzi wycofują swój kontyngent wojskowy z TadżykistanuCA-News poinformowało o planach francuskiego Ministerstwa Obrony w sprawie francuskiego kontyngentu wojskowego stacjonującego obecnie w Duszanbe. Francuzi rozpoczęli etapowe wycofanie swojego kontyngentu wojsk sił powietrznych z Duszanbe. Francja utrzymuje obecnie ok. 230 żołnierzy na lotnisku w stolicy Tadżykistanu. Byli oni odpowiedzialni za transport operacyjny sił francuskich w Afganistanie oraz wsparcie francuskich samolotów tam operujących.


Wycofywanie żołnierzy z terenu Tadżykistanu rozpoczęło się już 15 kwietnia a według planów ma zakończyć się 1 lipca. Mimo rozpoczęcia procesu ich ewakuacji, niewielka grupa specjalistów pozostanie na najbliższe miesiące, aby ukończyć renowację pasa startowego na lotnisku. Zakończenie renowacji pasa planowane jest początkiem 2014 roku i prawdopodobnie wtedy Tadżykistan opuszczą

Francuski kontyngent wojskowy stacjonuje na lotnisku w Duszanbe już od 2001 roku i służy jako wsparcie powietrzne dla operacji antyterrorystycznej prowadzonej w sąsiednim Afganistanie.

źródło: asia plus