Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan najgorszym krajem w Azji Środkowej dla przyszłych matek ze względu na śmiertelność noworodkówZ opublikowanego niedawno raportu organizacji Save Children Alliance możemy dowiedzieć się, że śmiertelność zarówno matek w trakcie porodu jak i noworodków w pierwszych chwilach ich życia spośród wszystkich państw Azji Środkowej jest najwyższa w Tadżykistanie. Śmiertelność niemowląt w Tadżykistanie wynosi 63,3 na 1000 żywych urodzeń. Nieco lepiej, choć również nie najlepiej sytuacja wygląda w Kirgistanie gdzie na 1000 noworodków, umiera 55,5.

Poniżej tych państw plasuje się Uzbekistan ze śmiertelnością niemowląt wynoszącą 48,6 na 1000 żywych urodzeń, Turkmenistan - 55,5 na 1000 żywych urodzeń, Kirgistan - 30,6 na  1000 żywych urodzeń oraz Kazachstan z wynikiem - 28,3 na 1000 żywych urodzeń.

Biorąc pod uwagę wszystkie wskaźniki które uwzględniał raport,  Tadżykistan uplasował się na 124. pozycji  wśród 186 krajów.

Kazachstan jest 65-ty, Kirgistan 99-ty, Turkmenistan 104-ty i Uzbekistan - 105-ty.

Według raportu zatytułowanego "Przetrwanie pierwszego dnia," co roku ponad 1 mln dzieci umiera w ciągu pierwszego dnia swojego życia, czyniąc tym samym pierwszy dzień po narodzinach jako najbardziej niebezpieczny dzień z życia. Niniejszy raport przedstawia rosnące dowody, że świat ma dziś dostęp do tanich narzędzi, mogących zapobiec milionom zgonów noworodków dawniej uznawanych za nieuniknione. "

Raport zawiera wskaźnik ryzyka traktujący o szansie na śmierć dziecka w pierwszy, dniu swojego życia, wśród 186 krajów świata. N samym czele listy, jako najbezpieczniejsze miejsce na świecie dla urodzenia dziecka uplasowała się Finlandia, listę zamyka Demokratyczna Republika Konga, gdzie śmiertelność jest największa.

źródło: asia plus