Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nowe wagony pasażerskie w Tadżykistanie czyli ułatwienia dla podróżującychDobra wiadomość dla wszystkich którzy udają się do Tadżykistanu i będą tam podróżować pociągiem, lub pragną dostać się do Duszanbe pociągiem np. z Rosji. Tadżycka Państwowa Spółka Kolejowa, Rohi Ohani Tojikiston (Tajik Railways), planuje zakup 100 nowych wagonów pasażerskich, co jest wielkim skokiem w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to zakupiono zaledwie 15 wagonów.

Jak poinformował rzecznik prasowy Tadżyckich Kolei Paśtwowych "Nasza firma ponadto planuje w tym roku zakup 300 wagonów towarowych i pięciu lokomotyw”

Przypomnimy, że w lutym tego roku, Tadżyckie Koleje Państwowe zakupiły już 100 wagonów cargo z Ukrainy, a każdy z nich jest zdolny przewozić 70 ton ładunku.

W zeszłym zakupiono rówież 306 wagonów towarowych,15 wagonów pasażerskich oraz 4 lokomotywy spalinowe.

Tadżycki tabor składa się więc na chwilę obecną z  2169 wagonów towarowych (cargo), 432 wagonów pasażerskich oraz 59 lokomotyw spalinowych.

Łączna długość torów kolejowych w Tadżykistanie wynosi 950 km. Pociągi kursują na trzech trasach międzynarodowych do Federacji Rosyjskiej (Duszanbe-Moskwa, Kulob-Moskwa, Khujand-Saratów) oraz na trzech trasach krajowych (Duszanbe-Khujand, Duszanbe-Pakhtaobod i Qurghon Teppa-Kulob).

źródło: asiaplus