Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Największy meczet w Azji Środkowej gotowy już w 40%Głowa Rady Ulemo (Islamska Rada, która wydaje fatwy i religijne wskazówki dla islamskich organizacji religijnych), Saidmukkaram Abduqodirzoda, poinformował o postępach w pracach przy jednej z najważniejszych budowli w Tadżykistanie a także jednej z ważniejszych w Świecie Islamskim. Mowa o największym meczecie w Azji Środkowej a także 3. największym meczecie na świecie który powstaje w Tadżykistanie w pobliżu centrum Duszanbe.

Jak powiedział Saidmukkaram Abduqodirzoda  podczas ceremonii otwarcia Konkursu Recytowania Koranu w Duszanbe w dniu 10 maja, największy meczet w tej części świata jest już ukończony w około 40%.  Meczet który powstanie, w skali świata będzie mniejszy jedynie od najważniejszych meczetów dla muzułmanów, czyli od meczetu w Mekce i Medynie.

Przypomnimy, że Tadżykistan rozpoczął budowę meczetu w 2011 roku. Wówczas to, prezydent Tadzykistanu Emomali Rachmon usiadł za sterami koparki i rozpoczął kopanie fundamentów pod budynek który w przyszłości być może stanie się symbolem Tadżykistanu.

Całkowity koszt projektu to 100 milionów dolarów. Znaczna część kosztów, bo aż 70 % zostanie pokryta przez Królestwo Kataru, resztę kosztów poniesie.


Meczet będzie w stanie pomieścić 150 000 osób na raz.

źródło: asia plus