Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nawiązując do artykułu zamieszczonego na stronie internetowej rosyjskiej gazety Niezawisimaja Gazieta (Niezależna Gazeta), Rosja przygotowała umowę która ma na celu włączenie lotniska Ayni do rosyjskiej bazy wojskowej w Tadżykistanie. Jak informuje gazeta, projekt umowy został opracowany z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Departament ds. Międzynarodowej Współpracy Wojskowej w Ministerstwie Obrony.

Gazeta informuje również o zakulisowych kontrowersjach międzynarodowych związanych z umową, gdyż w modernizacji lotniska po za Rosją brały udział również Indie.

Ponadto jak czytamy w artykule : "Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon nie miałby nic przeciwko wydzierżawieniu lotniska dla Amerykanów po opuszczeniu przez nich Afganistanu."

Niezawisimaja Gazeta zauważa, że ​​w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, Rosja przyjęła prawie wszystkie prośby ze strony Tadżykistanu. "W marcu Rosja złagodziła niektóre z ograniczeń rejestracyjnych tadżyckich pracowników migrujących do Rosji. Zlikwidowano opłaty eksportowe na produkty naftowe dla Tadżykistanu. Podczas swojej wizyty w Duszanbe w marcu tego roku, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Valery Gerasimov, obiecał zintensyfikowanie wojskowej i technicznej pomocy dla Tadżykistanu. Jedyną kwestią która póki co stoi w miejscu są duże inwestycje rosyjskie w tadżycką gospodarkę, " podkreśla gazeta

źródło: asia plus