Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Chiny zacieśniają strategiczną współpracę z TadżykistanemW poniedziałek, 20 maja Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon spotkał się w Pekinie ze prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Rachmon powiedział, że Tadżykistan przykłada wielką wagę do utrzymania dobrych stosunków z Chinami, w związku z czym prezydent zaproponował przyjęcie programu współpracy pomiędzy Tadżykistanem a Chinami na lata 2014-2019. Obaj panowie zgodzili się również co do konieczności uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego między Duszanbe i Pekinem.

Tymczasem Państwowa Chińska Agencja Prasowa Xinhua donosi, że Chiny i Tadżykistan ustanowiły w poniedziałek strategiczne partnerstwo, zobowiązując się do poszerzenia wzajemnej współpracy.

"Chiny i akcji Tadżykistan uznały za konieczne umocnienie współpracy, ochrony wspólnych interesów i wspólnych wyzwań," powiedział Chiński prezydent Xi ,  dodając, że Chiny utrzymują przyjazne nastawienie w polityce wobec Tadżykistanu.

Xi podkreślił znaczenie strategicznego partnerstwa, które jak zaznaczył dotyka wielu dziedzin. Powiedział, że obie strony powinny wzmacniać współprace w kwestiach dotyczących suwerenności, integralności terytorialnej i bezpieczeństwa narodowego.

Oba kraje będą ponadto współpracować w takich dziedzinach jak eksploatacja surowców mineralnych i zasobów ropy i gazu ziemnego, energetyki, energii wiatrowej i słonecznej. Chiny chcą również wspólnie z Tadżykistanem rozwijać rolnictwo i przemysł, a także skupić się na budowie autostrad i trans granicznych linii kolejowych. Współpraca obejmować będzie również sektory kultury, edukacji, turystyki, zdrowia i sportu.

Rachmon powiedział, że Tadżykistan i Chiny powinny być przykładem dla innych krajów, że można utworzyć szczere  strategiczne partnerstwo,  jednocześnie dodał, że Tadżykistan jest gotów zaoferować poparcie dla Chin w kluczowych kwestiach.

Na mocy jednej z siedmiu podpisanych umów Chiny zaoferowały się wesprzeć finansowo w kwocie 200 mln juanów (równowartość 32.200.000 USD) tadżycką gospodarkę i technologię.

źródło: asia plus