Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Zayd Saidov przeniesiony do tymczasowego aresztu.W wywiadzie udzielonym portalowi Asia Plus jeden z pracowników Zayda Saidova powiedział: "Oskarżenie przeciwko Saidovowi zostało oficjalnie wniesione w poniedziałek wieczorem, wówczas został przeniesiony tymczasowego aresztu należącego do Agencji ds. kontroli finansowej i zwalczania korupcji.” Prawnik Saidova zaznaczył, że zatrzymanie byłego ministra przemysłu jest oparte wyłącznie na Art. 319 (4) Kodeksu karnego Tadżykistanu który traktuje o „braniu łapówek na dużą skalę”  skalę, biorąc łapówki," powiedział prawnik. "Zayd Saidov jest obecnie w tymczasowym obiekcie holdingowej Agencji ds. kontroli finansowej i stanu zwalczania korupcji."


Przypominamy, że według oświadczenia wydanego przez agencję antykorupcyjną, Zayd Saidov były minister przemysłu podejrzewany jest o popełnienie poważnych przestępstw gospodarczych w czasie, gdy był jeszcze w rządzie Tadżykistanu. Zayd Saidov złamał ponoć trzy artykuły kodeksu karnego Tadżykistanu: Art. 319 (4) – branie łapówek na dużą skalę, Artykuł 247 (4) - oszustwa popełnione przez nadużycia władzy oraz artykuł 314 - Nadużycie biurowe . Zgodnie z oświadczeniem, oskarżenia oparte są na Nizomkhona Jourayeva.

Podczas konfrontacji która odbyła się w dniu 20 maja, ex-dyrektor zakładów chemicznych Isfara, Nizomkhon Jourayev, powiedział, że Zayd Saidov przyjął od niego w 2005 roku łapówkę w wysokości 100.000 USD.

źródło: Asia Plus