Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

William Lynch: Tadżykistan w ostatnich latach zrobił duże postępy w sprawie opieki medycznej dla matek i noworodkówDyrektor Oddziału Save the Children International w Tadżykistanie wyraził zaniepokojenie i rozczarowanie, wobec doniesień mediów opartych na corocznym raporcie „World's Mothers Report”.  Dyrektor William Lynch powiedział, że raport zniekształca rzeczywistą sytuację w Tadżykistanie i stawia kraj w negatywnym świetle. W.Lynch przeprosił Ministerstwo Zdrowia Republiki Tadżykistanu za nieodpowiednie i krępujące uwagi w raporcie które zaskutkowały ostatnimi doniesieniami prasowymi.Dyrektor biura Save the Children International w Tadżykistanie William Lynch powiedział, że, "Tadżykistan poczynił znaczne postępy w zakresie zdrowia matki i dziecka w okresie od odzyskania niepodległości. Tegoroczny raport pokazuje, że kraj ten przeniósł się z 77. na 70. pozycję w ostatnich latach."

"Raport pokazuje, że Tadżykistan jest na poziomie średniej wśród 176 krajów objętych badaniem. W rankingu ogólnym na pozycji 124. plasuje się powyżej innych krajach azjatyckich, takich jak Indie, Pakistan, Afganistan, Myanmar czy Kambodża. Ponadto według raportu od 1990 roku nastąpił 50% spadek liczby zgonów matek i dzieci”

"W szybko rozwijającym się świecie, w którym stan prawie wszystkich dzieci, wszędzie się poprawia, porównanie w rankingu jednego kraju do drugiego, może być mylące i niesprawiedliwe". Dodał W. Lynch.

źródło: asia plus