Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rosjanie chcą wprowadzić swoich funkcjonariuszy na Tadżycko-Afgańską granicęJak informuje agencja Reuters, specjalny wojskowy wysłannik z Moskwy powiedział w dniu 16 maja w Kabulu, że ​​Rosja, przewidując niestabilność po wycofaniu wojsk pod dowództwem NATO z Afganistanu pod koniec przyszłego roku, rozważa rozmieszczenie dodatkowej liczby funkcjonariuszy straży granicznej na granicy Tadżykistanu i Afganistanu. Rosja nauczona doświadczeniem po wojnie w Afganistanie w 1980 r. jest coraz bardziej zaniepokojona, rosnącym zagrożeniem przemytu narkotyków oraz terroryzmem który może się szerzyć w byłych państwach Związku Radzieckiego i państw Azji Środkowej.

"Wolimy, aby wszelkie problemy zostały zatrzymane i rozwiązane na granicy Tadżykistanu z Afganistanem, i aby nie rozprzestrzeniały się dalej," powiedział Rosyjskie wysłannik Andrey Avetisyan w rosyjskiej ambasadzie w Kabulu.

"Kiedyś kiedy jeszcze nasi funkcjonariusze byli obecni na granicy afgańsko-tadżyckiej sytuacja wyglądała o wiele lepie. Byłoby więc to w interesie zarówno Rosji, jak i Tadżykistanu, a nawet Afganistanu, aby Rosjanie powrócili patrolować te tereny," dodał Andrey Avetisyan.

Rosyjskie służby graniczne były już wykorzystywane do patrolowania granicy Tadżykistanu z Afganistanem, ale opuściły te regiony w 2005 r., kończąc tym samym współpracę rozpoczętą w czasach radzieckich.


Avetisyan nie podał dokładnej liczby funkcjonariuszy, jaką Rosjanie chcą przysłać do Tadzykistanu, zaznaczając, że każda umowa o rozmieszczeniu wojsk granicznych musi być uzgodniona z Tadżykistanem.

źródło: Asia Plus