Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Islamski Bank Rozwoju zainwestuje w Tadżycko-Afgańsko-Turkmeńskie połaczenie kolejoweIslamski Bank Rozwoju (ISDB) pomoże w budowie linii kolejowej łączącej Tadżykistan, Afganistan i Turkmenistan, powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej w Duszanbe Prezes IDB, dr Ahmad Mohamed Ali. "To bardzo ważny regionalny projekt a my jesteśmy zainteresowani realizacją projektów, które są korzystne nie tylko dla jednego kraju," powiedział Dr Ahmad Mohamed Ali. Ponadto Ali zauważył, że Turkmenistan rozpoczął już budowę swojej części regionalnej kolei.

"W najbliższej przyszłości będziemy spotykać się ponownie w celu omówienia kwestii związanych z finansowaniem budowy odcinka Tadżyckiej części kolei", powiedział prezes ISDB. "Najważniejsze jest to, że dyskusje na ten temat zostały już rozpoczęte."

Przypominamy, że trójstronne spotkanie prezydentów Tadżykistanu, Turkmenistanu i Afganistanu w Aszchabadzie odbyło się 20 marca przy okazji Międzynarodowych Obchodów Navrouz.

Emomali Rachmon (Tadżykistan), Gurbanguły Berdimuhammedov (Turkmenistan) i Hamid Karzaj (Afganistan) podpisali wówczas memorandum o budowie linii kolejowej łączącej trzy kraje.

400 km kolei ma połączyć afgańskie miasto Akina-Andkhoy do Atamurat-Ymamnazar w Turkmenistanie i Panj w Tadżykistanie.
Zakończenie prac budowlanych planowane jest już w 2015 roku. Połączenie kolejowe będzie odgrywać ważną rolę w umacnianiu gospodarki krajów i narodów w regionie.

Chiny, Iran i Kirgistan również planują dołączyć do tego ambitnego projektu.

źródło: asia plus