Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Iran zagroził zabraniem z Tadżykistanu sprzętu telewizyjnego o wartości 2 mln €Iran poinformował o swoich planach zabrania z powrotem do kraju sprzętu o wartości  2.000.000 €, który miał służyć przy pracach w tworzeniu nowego wspólnego kanału telewizyjnego w Azji Środkowej w języku Perskim. Urządzenia zostały zarekwirowane siedem miesięcy temu przez Tadżyckich celników z powodu nie posiadania przez stronę Irańską odpowiednich dokumentów potwierdzających, że sprzęt jest zwolniony z opłat celnych. Od tego czasu irański sprzęt znajduje się w Duszanbe pod kontrolą Tadżyckich celników, którzy żądają uiszczenia 400 000$ cła.


Ambasada Iranu w Duszanbe poinformowała, że tadżycki MSZ obiecał rozwiązać problem. Jeśli jednak problem nie zostanie rozwiązany, a strona tadżycka nadał będzie domagać się zapłacenia cła, wszystkie urządzenia zostaną zwiezione ponownie do Iranu.

Według strony irańskiej, urządzenia powinny być zwolnione z należności celnych zgodnie z międzyrządową umową która została podpisana w tej sprawie.

Tadżyccy  celnicy twierdzą jednak, że opłaty celne nie są wymagane, jeżeli sprzęt jest do użytku przez irańską ambasadę. W przeciwnym wypadku, cło naliczane jest jak w przypadku każdego innego towaru.

Rozmowy na temat utworzenia wspólnego kanału telewizyjnego przez Tadżykistan, Iran i Afganistan rozpoczęły się w 2006 roku, a w 2008 roku, głowy tych trzech państw podpisały odpowiednie umowy o utworzeniu wspólnej stacji telewizyjnej z siedzibą w Duszanbe. W 2010 r. realizacja projektu w kanału telewizyjnego w języku perskim została przełożona ze względu na pewne zastrzeżenia wyrażone przez afgańskich urzędników. Afganistan zasugerował, że wspólna telewizja powinna nadawać programy również w jeżyku paszto. Programy emitowane przez mający powstać wspólny kanał telewizyjny mają skupić się przede wszystkim na kwestiach kulturowych.

źródło: Asia Plus