Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Japonia wspiera edukacje w TadżykistanieW dniu 24 maja, Takaaki Komatsu 3. Sekretarz Ambasady Japonii w Duszanbe odwiedził miasto  Vahdat i pogratulował Pani Zebo Oymatovej, dyrektor Federacji Kobiet KARASU zakończenia projektu ​​"Dotacji sprzętu naukowego dla szkół średnich w Vahdat". Jak poinformowała ambasada Japonii w Duszanbe, projekt został zrealizowany ze środków pochodzących z Japan’s Grant Assistance w wysokości 104, 844 US $.

 

Brak odpowiedniego sprzętu edukacyjnego jest uważany za jeden z głównych problemów w szkołach w Tadżykistanie. Wiele szkół w Vahdat zostało zbudowanych w 1970 roku i szkoły z własnych środków nie są w stanie wymienić wyposażenia i pomocy naukowych na nowsze. Wiele z tych szkół cierpi na tak podstawowe braki jak brak krzeseł, biurek i innych urządzeń niezbędnych dla uczniów do otrzymania właściwego i odpowiedniego wykształcenia.

W ramach projektu do  5 szkół, w tym szkoły nr 3 w Vahdat, szkoły nr 9 w miejscowości Dusti, szkoły nr 15 w Romit, Szkoły nr 22 w Guliston miejscowości Tilloi Safed oraz szkoły nr 131 we wsi Bahor dostarczono nowy sprzęt szkolny, w tym 963 zestawy biurek i krzeseł wraz, krzesła dla nauczycieli, tablice i inne potrzebne urządzenia. Celem projektu jest stworzenie sprzyjających warunków w szkołach i zapewnienie wysokiej jakości kształcenia, na jakie ​​wszyscy uczniowie zasługują.

Edukacja jest podstawowym prawem każdego człowieka, a także znaczenie edukacji nie może być przekładane na pieniądze. GGP traktuję edukację jako prawdziwy składnik aktywów do rozwoju i wzrostu narodu, a Japonia będzie nadal udzielać wsparcia na rzecz poprawy sektora edukacji w Tadżykistanie. Od początku trwania projektu, tj od 1996r. Japoński fundusz GGP przeznaczył ponad 23 200 000 mln dolarów, realizując 301 projektów w Tadżykistanie.

źródło: asia plus