Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rachmon spotkał się z Putinem w BiszkekuW kuluarach nieformalnego szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) w Biszkeku w dniu 28 maja tadżycki prezydent Emomali Rachmon spotkał się prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Tadżykistanu, Panowie omówi szeroki zakres zagadnień związanych z wzajemną współpracą w zakresie bezpieczeństwa, gospodarczej i humanitarnej współpracy między Tadżykistanem a Federacją Rosyjską.


Putin wyraził zaniepokojenie spadkiem wymiany handlowej między Rosją a Tadżykistanem w 2012. Wskazał na konieczność analizy tej sytuacji podjęcie odpowiednich działań w celu wyeliminowania problemów. "Myślę, że ta sytuacja jest do naprawienia, ponieważ Rosja pozostaje głównym partnerem handlowym Tadżykistanu i jego największym inwestorem," powiedział Putin.

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon zaznaczył, że umowy, które zostały podpisane w czasie ostatniej wizyty Putina w Tadżykistanie zaczęły być realizowane. Jak informuje biuro prasowe Kremla, Tadżycki Prezydent  powiedział: "Przede wszystkim, powinniśmy omówić przebieg realizacji umów, które zostały podpisane w październiku 2012 roku a także kwestie bezpieczeństwa regionalnego po wycofaniu się sił międzynarodowych z Afganistanu w 2014r."
źródło: asia plus