Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan liczy na wsparcie Kirgistanu w budowie elektrowni wodnej Roghun i realizacji projektu CASA 1000.Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon w Biszkeku w dniu 28 maja, po spotkaniu z premierem Kirgistanu Jantoro Satybaldiyevem powiedział: "Mamy nadzieję, na wsparcie Kirgistanu w realizacji Projektu CASA 1000 dotyczącego przesyłu i handlu energią elektryczną w Azji Środkowej i Południowej. W ramach tego projektu, Tadżykistan planuje wyeksportować 3000000000 kWh energii elektrycznej, ale według ekspertów, projekt ten będzie nieopłacalny, jeśli dwie jednostki Roghun HPP nie zostaną uruchomione. Liczymy na solidarność Kirgistanu w tej kwestii, "


Projekt Azja Środkowej – Azja Południowa Regionalnym Rynkiem Energii Elektrycznej (CASA 1000) – to koncepcja rozwoju handlu energią między krajami obu regionów, w czterech krajach, w tym Kirgistanie i Tadżykistanu w Azji Środkowej i Afganistanie i Pakistanie w Azji Południowej, które zgodziły się opracować pierwszy projekt w ramach CASA 1000. Projekt ma na celu stworzenie niezbędnej infrastruktury przesyłowej w celu umożliwienia handlu około 1300 MW energii elektrycznej pomiędzy Azją Środkową i Azją Południową.


Projekt przyczyni się do rozwoju niezbędnej infrastruktury fizycznej i tworzenia ram instytucjonalnych i prawnych do przekazywania nadwyżek mocy z dotychczasowych elektrowni w Tadżykistanie i Kirgistanie do Afganistanu i Pakistanu.


Bank Światowy i Islamski Bank Rozwoju rzekomo wyraziły gotowość do finansowania projektu. Poza tym, Rosja wyraziła zainteresowanie zainwestowania 500.000.000 dolarów w projekt CASA 1000 pośrednictwem Inwestycyjnych Funduszy Euroazjatyckich.

Planowana realizacja projektu rozpocznie się na początku przyszłego roku i zostanie zakończona w 2017 roku.

źródło: Asia plus