Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Lider SDPT nie wierzy w uczciwe wybory prezydenckie w TadżykistanieRahmatillo Zoirov, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Tadżykistanu (SDPT), powiedział, że nie spodziewa się aby nadchodzące wybory prezydenckie w Tadżykistanie były wolne, przejrzyste i uczciwe.  "Oddalając poprawki zaproponowane przez Koalicję na rzecz Demokracji i Islamską Partię Odrodzenia (IRP) do prezydenckiej ordynacji wyborczej, Niższa Izba Parlamentu pogrzebała nasze nadzieje na uczciwe wybory," powiedział Rahmatillo Zoirov w wywiadzie z portalem Asia-Plus.


Jak powiedział Zoirov, „Majlisi Namoyandagon (Niższa Izba Parlamentu Tadżykistanu) oddaliła nasze prawne poprawki jako "niecelowe",  gdyż stwierdzono, że partie polityczne nie są w stanie zapewnić obecności swoich przedstawicieli we wszystkich lokalach wyborczych."

"Tymczasem, zgodnie z oświadczeniami partii politycznych, mają one wystarczająco dużo członków, aby zapewnić obecność swoich przedstawicieli w komisjach wyborczych", powiedział lider SDPT. "Tak więc, Socjalistyczna Partia mówi, że ma 18.000 użytkowników, Partia Komunistyczna - 40.000 członków, Islamska Partia Odrodzenia - ponad 50.000 użytkowników, Partia Reform Gospodarczych - 20.000 członków, Partia Rolnicza - 30.000 członków i Demokratyczna Partia Ludowaj - 210.000 członków. Okazuje się, że SDPT jest najmniej liczną partią  w Tadżykistanie - mamy 7600 członków. Jednak mimo tak małej liczebności, ja jako przewodniczący SDPT zapewniam, że jesteśmy w stanie zapewnić obecność dwóch naszych przedstawicieli w każdym z lokali. " powiedział lider SDPT.

Przypominamy, że celem zaproponowanych poprawek w ordynacji wyborczej było zapewnienie równego udziału partii politycznych w komisjach wyborczych na wszystkich szczeblach.

Przypominamy, że celem zaproponowanych poprawek w ordynacji wyborczej było zapewnienie równego udziału partii politycznych w komisjach wyborczych na wszystkich szczeblach.

źródło: asia plus