Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Tadżykistanie ruszają przygotowania do HadżdzJuż teraz ruszyły przygotowania do odbycia pielgrzymki do Mekki z Tadżykistanu. Pierwsza grupa pielgrzymów z Tadżykistanu mająca odbyć Hadżdż ma już zarezerwowany lot do Jeddah w Arabii Saudyjskiej w dniu 20 września. Pielgrzymom w transporcie ma pomóc narodowy tadżycki przewoźnik lotniczy, Tajik Air, a także prywatna linia lotnicza Somon Air. W związku ze zbliżającym się terminem samej pielgrzymki, Komitet Religijny działający w ramach Rządu Tadżykistanu podał również dokładniejsze informacje w sprawie kosztów udziału w pielgrzymce.


Według oficjalnych informacji, koszt biletu w obie strony na trasie Duszanbe-Jeddah-Duszanbe wzrósł w tym roku o 241,00 Somoni. Poza tym, Saudyjskie Ministerstwo Religijne podnisło koszt uczestnictwa dla jednej osoby w Hadżdż o 240 somoni.

W tym roku za udział w pielgrzymce tadżyccy pielgrzymi będą musieli zapłacić 17.625 Somoni (równowartość ponad 3710 USD). Kwota ta zawiera koszty podróży, wyżywienia, zakwaterowania, usług medycznych, specjalnego ubrania, flagi narodowej i zakup zwierzęcia do złożenia w ofierze w trakcie pielgrzymki.

Hadżdż (hadż) – pielgrzymka do Mekki, tzw. większa lub pełna. Jej odbycie jest obowiązkiem każdego wyznawcy, chyba że z powodów finansowych bądź zdrowotnych wyprawa taka jest niemożliwa. Hadżdż ma charakter zbiorowy i odbywa się tylko w czasie miesiąca pielgrzymki zu al-hidżdża. Pielgrzymi, zbliżając się do świętego terytorium Mekki, wchodzą w stan uświęcenia i przywdziewają białą szatę. Pielgrzymka rozpoczyna się 8 dnia wspomnianego miesiąca kazaniem w meczecie. Przez kolejne 3 dni wyznawcy wędrują po okolicy docierając do różnych symbolicznych miejsc, m.in. doliny Mina, góry Arafat, wzgórza Al-Muzdalifa. W tym czasie sprawują wiele modlitw i obrzędów, np. kamienowanie szatana. Przez kolejne trzy dni pielgrzymi odpoczywają. Hadżdż gromadzi corocznie kilka milionów wyznawców islamu, których nazywa się wówczas hadżi (pielgrzym).

źródło: asia plus, wikipedia