Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Międzynarodowe i afgańskie siły zbrojne muszą zachować standardy praw człowieka wywalczone w przeciągu ostatnich 12 lat i zapewnić, że prawa Afgańczyków będą chronione w trakcie i po zakończeniu bieżącej transformacji w Afganistanie, poinformowało Amnesty International podczas posiedzenia NATO w Brukseli. Ministrowie obrony NATO spotkali się w Brukseli w dniach 4-5 czerwca, aby omówić, między innymi, postępy przekazywania obowiązków bezpieczeństwa z sił NATO / ISAF do afgańskiej armii narodowej i sytuację po wycofaniu wojsk NATO z Afganistanu ."


Według oświadczenia wydanego przez Amnesty International, Afganistan przeżywa kluczowy okres, i ważne jest aby prawa człowieka nie zostały teraz zapomniane przez afgański rząd ani jego międzynarodowych partnerów w trakcie procesu transformacji.

Kraj nadal stoi przed ogromnymi wyzwaniami poprawy praw człowieka, które muszą być głównym tematem obrad na temat przyszłości Afganistanu.

Cywile nadal w wyniku konfliktu afgańskiego są ofiarami przemocy, a afgańskie i międzynarodowe siły bezpieczeństwa pozostają bezkarne w kwestii wyrządzonych krzywd i przyczynienia się do utraty źródła utrzymania wynikającego prowadzonych operacji wojskowych.

Amnesty International poinformowało, że według danych ONZ, ponad 2700 cywilów zostało zabitych w 2012 z czego afgańskie siły zbrojne oraz ISAF są odpowiedzialne za osiem procent ofiar.


źródło: asia plus