Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ivan Šimonovič: Tadżykistan musi włożyc jeszcze wiele pracy w poprawę warunków praw człowieka w krajuW dniu 22 maja do Tadżykistanu przybył Asystent Sekretarza Generalnego ONZ ds. Praw Człowieka, zajmujący się krajami Azji Środkowej (Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan i Tadżykistan), Ivan Šimonovič. Asystent Sekretarza Generalnego ONZ ds. Praw Człowieka po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych, ministrem sprawiedliwości, rzecznikiem praw obywatelskich i prokuratorem generalnym powiedział, że docenia świadomość wysokich urzędników rządowych w sprawie stojących przed nimi wyzwań i oraz z obecnych niedociągnięć w dziedzinie praw człowieka.

"Uznano, że kwestii praw człowieka w kraju nadal jest wiele do zrobienia w, a prawa człowieka są podstawą w budowaniu  demokratycznego państwa, osiągnięciu rozwoju gospodarczego i budowaniu pokoju i stabilizacji po zakończeniu wojny domowej w 1997 roku" powiedział Pan Šimonovič. "Moje spotkanie z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego utwierdziło mnie w przekonaniu, że w Tadżykistanie istnieje, wyrafinowane i elokwentne społeczeństwo obywatelskie. Społeczeństwo to posiada jasne poglądy na temat priorytetów dla praw człowieka w społeczeństwie i może wiele wnieść w tym zakresie. "

"Po rozmowach w sprawie problemu tortur jestem wdzięczny za informacje jakie zostały mi udzielone, a także za możliwość krótkiej wizyty w więzieniu na przedmieściach Duszanbe. Chciałbym podkreślić  znaczenie faktu, że rząd Tadżykistanu umożliwił dostęp dla przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do wszystkich miejsc zatrzymań.”


"Cieszę się również  przygotowań dążących w kierunku zniesienia kary śmierci, w wyniku stopniowego zmniejszania liczby przestępstw z kary śmierci i moratorium wprowadzonego w 2004 roku”

źródło: asia plus