Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

DUSZANBE, 4 lipca 2013, Asia-Plus - rosyjski rząd według dekretu podniósł cło eksportowe dla jasnych i ciemnychRosja podniosla cło na eksport ropy za lipiec. produktów naftowych za lipiec średnio o 3,0 proc. Cło eksportowe dla jasnych i ciemnych produktów naftowych, z wyjątkiem benzyny, zostało podniesione z  237,2 $ USA w czerwcu do 243,60 $ USA. Tymczasem cło eksportowe na rosyjską benzynę zostało podniesione z  323,40 $ USA w czerwcu do 332,20 $ USA.

Przypomnimy, że Tadżykistan był zwolniony z płacenia rosyjskich ceł na eksport ropy i gazu w latach 1995-2010 oraz, że Rosja anulowała rządowi Tadżykistanu zwolnienie podatkowe w dniu 1 maja 2010 roku, które spowodowało wzrost cen benzyny w kraju. Nagły skok odnotowano w maju 2011 roku, gdy cło eksportowe na Rosyjską benzynę wzrosło o 44 procent w porównaniu z kwietniem.

5 października ubiegłego roku, Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu i Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej podpisały memorandum w sprawie warunków dostawy rosyjskich produktów naftowych do Tadżykistanu.

Minister Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu Gul Sherali i rosyjski minister energii Aleksandra Nowak podpisali w Moskwie dnia 6 lutego 2013 roku umowę o bezcłowych dostawach rosyjskich  produktów naftowych do Tadżykistanu.

Na mocy tej umowy, obie strony mają rozważyć i podpisać orientacyjny bilans paliwa dla następnego roku kalendarzowego przed dniem 1 października każdego roku. Paliwa dostarczane oprócz orientacyjnego bilansu paliwowego podlegać będą obowiązkowi eksportowania.

Rosyjskie produkty naftowe dostarczane do Tadżykistanu w objętości nie przekraczającej uzgodnionej ilości nie będą podlegać reeksportowi do krajów trzecich. Zakaz ten stosuje się również do rosyjskich produktów naftowych dostarczanych do Tadżykistanu z innych krajów członkowskich Unii Celnej.

Zgodnie z ustalonym bilansem paliwowym zatwierdzonym na 2013 r., Rosja ma dostarczyć milion ton produktów naftowych z czego 70 procent z nich to benzyna i olej napędowy, wolny od opłat celnych do Tadżykistanu w tym roku.

Według danych statystycznych Służby Celnej rządu Tadżykistanu, 144.594 ton produktów naftowych zostało dostarczone do Tadżykistanu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku. Rosja stanowiła 38,6 % importu paliwa, Kirgistan - 39,2 %, i Turkmenistan - 11,1 %.

Źródło: Asia Plus