Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kanał K+ twierdzi, że władze Tadżykistanu zagłuszają jego sygnał telewizyjny.5 lipca  Kanał K + wydał oświadczenie, iż władze Tadżykistanu zagłuszają jej sygnał na satelicie Hotbird od 2 lipca. Oświadczenie jest publikowane na stronie wiadomości Respublika KZ. Oświadczenie, w szczególności zaznacza, że sygnał został szczególnie mocno zakłócony gdy Kanał  K + miał nadawać program w języku Tadżyckim z udziałem Tadżyckiego opozycyjnego dziennikarza Dodojona Atovulloyeva.
W oświadczeniu możemy przeczytać i: " Z naszego punktu widzenia, takie działania nie mogą być prowadzone bez bezpośredniego nakazu lub milczącej zgody władz Tadżykistanu. Przypuszczamy, że wykorzystują możliwości Tadżyckiej krajowej telewizji i radiowego operatora Teleradiokom  do zagłuszania sygnału. ".

Zauważa również, że zagłuszanie sygnału na satelicie Hotbird nie dotyczyło tylko kanału K+, ale również wielu innych kanałów telewizyjnych i radiowych w krajach Eurazji. Kanał K+ pragnie zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na tą sytuację, gdyż jest to sprzeczne z międzynarodową konwencją nadawania i utrudnia rozprzestrzenianie się informacji.

Przypomnimy, że dostęp do niezależnego regionalnego kanału telewizyjnego K + został zablokowany w Tadżykistanie dnia 28 maja. Na krótko przed tym, K + wielokrotnie nadawał programy w języku Tadżyckim z udziałem Tadżyckiego opozycyjnego dziennikarza Dodojon Atovulloyev krytykując prezydenta Emomali Rachmona. W trakcie programu pokazano amatorskie nagranie wideo przedstawiające prezydenta Rachmona tańczącego na ślubie syna. Dostęp do K+ został zablokowany trzy dni po emisji filmu. Niektórzy eksperci sugerują, że dostęp K + Kanał został zablokowany z powodu tego programu, ale specjaliści z agencji usług łączności Tadżykistanu zapewniają, że to niemożliwe, aby zablokować dostęp do kanału satelitarnego.
Kanał  K + ponownie stał się dostępny w Tadżykistanie dnia 5 czerwca.

K + jest kanałem satelitarnym, który rozsyła wiadomości z Kazachstanu i Azji Środkowej. Jest dostępny za pośrednictwem satelity, można oglądać online na oficjalnej stronie kanału, a także w serwisie YouTube.
K + nie jest dostępny w Kazachstanie, od grudnia 2012 roku. Sąd w Ałmacie  wydał orzeczenie 6 grudnia 2012 zakazujące emisji na terenie Kazachstanu dowolnego materiału wydanego przez K +.

Źródło: Asia Plus