Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

22 uczniów szkół średnich z Khatlon nielegalnie powołanych do służby wojskowejPodczas wiosennego naboru do wojska, 22 uczniów szkół średnich z okręgu Shahritous, regionu Khatlon zostało nielegalnie powołanych do służby wojskowej. Prokurator wojskowy Mahmoud Alimardonov, stwierdził to na konferencji prasowej w Qurghon Teppa 11 lipca. Prokuratura Wojskowa w Duszanbe 25 maja wszczęła postępowanie karne przeciwko członkom powiatowej komisji wojskowej z Shahritous . "Wstępne dochodzenie dowiodło winy oskarżonych którzy zostali aresztowani" oznajmił Alimardonov.
13 przypadków nielegalnego naboru uczniów szkół do służb wojskowych zostało ujawnionych w Khatlon podczas ostatniego wiosennego naboru do wojska. "Czterech uczniów już wróciło do domu," dodał prokurator.

Pragniemy przypomnieć  że zgodnie ze słowami  Faridouna Mahmadaliyeva, rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), wiosenny nabór  do wojska był zbyt duży o 0,7 proc. Wiosenny nabór odbywa się od kwietnia do maja, dotyczy on pełnosprawnych obywateli płci męskiej w przedziale wiekowym od 18 lat do 27 lat, którzy nie są członkami sił zbrojnych rezerwy.

Co roku, około 15,000-16,000 młodych mężczyzn z Tadżykistanu jest wcielanych do narodowych sił zbrojnych. Rekrutacja odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią, zaś służba wojskowa trwa dwa lata. Niektóre źródła podają, że ponad 600.000 młodych mężczyzn w Tadżykistanie kwalifikuje się do służby wojskowej, ale około 150.000 z nich otrzymało odroczenie lub zwolnienie ze służby wojskowej. Około 100.000 innych młodych mężczyzn w wieku poborowym jest poza granicami kraju w poszukiwaniu lepszego życia .

Młodzi obywatele Tadżykistanu mogą uniknąć lub otrzymać odroczenie od służby wojskowej, jeśli są chorzy, studiują na uniwersytecie, są jedynymi synami w rodzinie, lub jeśli mają dwójkę dzieci.

Źródło: Asia Plus