Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kirgistan wprowadza zakaz na reeksport rosyjskich surowców energetycznych do TadżykistanuRząd Kirgistanu podpisał dekret, wprowadzający roczny zakaz reeksportu rosyjskich wolnocłowych paliw do innych krajów. Tadżykistan został powiadomiony o tej decyzji dopiero w połowie lipca, choć została ona podpisana przez premiera Kirgistanu Zhantoro Satybaldiyeva w dniu 17 maja tego roku. Kirgistan uzasadnił decyzję zapobieganiem poważnym niedoborom paliwa i wzrostem cen na rynku krajowym. Zakaz nie stosuje się do produktów naftowych wytwarzanych w Kirgistanie. Kirgiskie produkty naftowe mogą być dostarczone do Tadżykistanu zarówno cysternami jak i koleją.

Tymczasem według danych statystycznych z Ministerstwa Energetyki i Przemysłu, ilość produktów naftowych dostarczanych do Tadżykistanu z Kirgistanu nie zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, wręcz przeciwnie, wzrosła.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Kirgistan był dostawcą 40,8 % importowanego paliwa do Tadżykistanu, pomimo, że sam jest całkowicie uzależniony od importu paliw z Rosji. W ciągu pierwszego półrocza 2012 roku, Kirgistan stanowił jedynie 3,3 % importu paliw do Tadżykistanu. W okresie styczeń-czerwiec 2013 r., Rosja stanowiła 40 % importu paliwa do Tadżykistanu podczas gdy w ubiegłym roku było to 61,9%.

Przez pierwsze 6 miesięcy 213 roku, import paliw do Tadżykistanu wyniósł ogółem 183 194 ton (14 300 ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku), w tym 60 400 ton benzyny (18 100 ton mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku), 66 900 ton oleju napędowego (18 800 ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku),oraz  34 900 ton paliwa do silników odrzutowych (8 500 ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku).

W czerwcu, ceny benzyny i oleju napędowego w Duszanbe nieznacznie spadły a w Khujand (Sughd) i Qurghon Teppa (Khatlon) pozostały niezmienione. Oczekiwane obniżenie rosyjskich ceł eksportowych, które powinno doprowadzić do obniżenia cen paliw w Tadżykistanie, nie doszło jeszcze do skutku.

Źródło: Asia Plus