Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Szkody spowodowane przez Zayda Saidova obciążyły budżet krajowy na 38 milionów somoniSzkody spowodowane przez Zayda Saidova obciążyły budżet krajowy na 38 milionów somon iAgencja ds. kontroli finansowej i zwalczania korupcji zakończyła śledztwo w sprawie finansowej i gospodarczej działalności Toj Sokhtmon Bainalmillal, firmy należącej do byłego ministra przemysłu Zayda Saidova i jego rodziny. Oficjalne źródło agencji antykorupcyjnej ujawnia przypadki bandyckich napadów oraz uchylania się od płacenia podatków na dużą skalę.

Firma Toj Sokhtmon Bainalmillal fałszowała dokumenty i ukradła 47 milionów somoni z gminnych funduszy Duszanbe podczas budowy najwyższej wieży w mieście, 20-piętrowego Duszanbe Plaza. To samo przedsiębiorstwo zdołało również ukraść 945 500 somoni podczas budowy szkoły nr 8. W latach 2009-2012 Toj Sokhtmon Bainalmillal fałszywała dokumenty i nie wpłaciła 11.5 miliona somoni podatków.

Łączna wartość szkód spowodowanych przez Zayd SAIDOV dla budżetu państwa wynosi 38 milionów somoni, w tym 19.6 miliona somoni podatków.
Przypominamy, że Zayd Saidov, który jest inicjatorem powstania partii "Nowego Tadżykistanu", otrzymał zarzuty oszustw na masową skalę, korupcji i poligamii. Obecnie jest tymczasowo aresztowany.

Zayd Saidov został zatrzymany 19 maja pod zarzutem korupcji. Został pozbawiony immunitetu parlamentarnego. 22 maja sąd w dzielnicy Firdavsi w Duszanbe wydał nakaz aresztowania Zayda Saidova. Nakazano zamknięcie go w areszcie śledczych. Sąd orzekł również, że Zayd Saidov nie może być zwolniony za kaucją.

Władze skonfiskowały własność Zayda Saidova i jego najbliższych krewnych. Pięć samochodów należących do Zayda Saidova i jego synów, a także ich domy zostały skonfiskowane. Miejsca pracy również zostały skonfiskowane lecz później opuszczone.

W dniu 17 czerwca, dochodzenie w przypadku Zayda Saidova zostało sklasyfikowane jako tajne. Saidov nie przyznaje się do winy i twierdzi, że ta sprawa ma podłoże politycznie.

Źródło: Asia Plus