Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan wykorzystuje wodę ze zbiornika elektrowni QairoqqumTadżykistan zaczął pobieranie wody ze zbiornika zasilającego elektrownię Qairoqqum w prowincji Sughd do nawadniania ziem w Uzbekistanie i Kazachstanie. W raporcie opublikowanym na konferencji prasowej w Duszanbe, pierwszy wiceminister Melioracji i Gospodarki Wodnej, Sulton Rahimov, ujawnił 23 lipca, że napełniany jest zbiornik Toktogul w Kirgistanie, który jest największym zbiornikiem na rzece Naryn , która jest północnym dopływem rzeki Syr Darya.

Tadżykistan aktywnie współpracuje z krajami usytuowanymi w dół rzeki w wykorzystywaniu rzek transgranicznych. "Jeśli nie pomożemy im dzisiaj, możemy nie otrzymać poparcia na dalszą budowę elektrowni wodnych i zbiorników retencyjnych," powiedział Rahimov.

Rzeka Syr Darya powiększa się dzięki dwum dopływom w górach Tien Shan w Kirgistanie i Wschodnim Uzbekistanie – są to rzeki Naryn i Kara Darya i liczy około 2212 kilometrów na zachód i północny-zachód Uzbekistanu oraz południowy Kazachstan aż częściowo wpływa do Morza Aralskiego. Syr Darya zajmuje obszar ponad 800 000 kilometrów kwadratowych, lecz nie więcej niż 200 000 kilometrów kwadratowych ma dobry przepływ.  Jego roczny przepływ jest bardzo skromny - 37 kilometrów sześciennych rocznie, połowa jegj siostrzanej rzeki Amu-Darya.

Wzdłuż biegu rzeki, Syr Darya nawadnia najbardziej płodny region uprawy bawełny w całej Azji Środkowej, łącznie z miastami Kokand, Khujand, Kyzylorda i Turkestan. Masywnie rozbudowane kanały nawadniające w okresie sowieckim, służące do nawadniania pól bawełny, spowodowały szkody ekologiczne. Rzeki wysychają na długo przed dotarciem do Morza Aralskiego, które skurczyło się do małej resztki dawnej wielkości. Miliony ludzi zamieszkujących obszary pól bawełny nie wie w jaki sposób sytuacja może być rozwiązana.

Amu Darya jest główną rzeką w Azji Środkowej. Tworzy się z połączenia rzek Vakhsh i Panj.

Około 1 385 045 kilometrów kwadratowych ziemi jest nawadnianych przez rzekę Amu Darya w dorzeczu Morza Aralskiego. Obejmuje to większość  Tadżykistanu, południowo - zachodnią część Kirgistanu, narożnik północno - wschodniego Afganistanu, długi, wąski fragment wschodniego Turkmenistanu i około połowę Uzbekistanu. Duże ilości wody płynącej w Amu Darya pochodzą z lodowców w górach Pamir i Tian-Shan. Bez źródeł lodowcowych wody górskie rzeki Amu Darya nie istniałaby, gdyż w obszarach nizinnych przez które w większości rzeka płynie bardzo rzadko pada deszcz.

Źródło: Asia Plus