Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Negocjacje w sprawie dostaw gazu z Uzbekistanu do Tadżykistanu zakończone niepowodzeniemTadżykistan fiaskiem zakończył tegoroczne negocjacje z Uzbekistanem odnośnie dostaw gazu do kraju. "Strona Uzbecka do dziś nie wyraziła swojego stanowiska i nie wiemy co się stanie w kwestii dostaw gazu.", powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w Duszanbe w dniu 24 lipca Saidahmad Sharofiddinov szef Tojikgaz (Tadżyckiego państwowego dystrybutora gazu ziemnego). Według niego, Tadżykistan musi odkrywać i rozwijać własne złoża gazu, aby uniezależnić się od czynników zewnętrznych.

Wiceminister ds. Energii i Przemysłu, Poulod Muhiddinov zaznaczył, że liczba zagranicznych firm, takich jak francuski Total, Chński CNPS i Kanadyjski Tethys Petroleum które teraz prowadzą prace w Tadzykistanie, pozwalają mieć nadzieję, że Tadżykistan w przyszłości zacznie wydobywać gaz ziemny oraz ropę naftową z własnych złóż.

Według szacunków ekspertów, łączna ilość zasobów ropy naftowej i gazu znajdujących się na terenie Tadżykistanu to około 1000 mld ton paliwa referencyjnego. Jednakże prace w produkcji ropy naftowej i gazu wymagają dużych nakładów, gdyż złoża węglowodorów występują na bardzo dużej głębokości od 6,5 do 8 km.

źródło: asia plus