Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nowy międzynarodowy terminal na lotnisku w Duszanbe będzie skończony przed terminemPrace przy budowie nowego terminala międzynarodowego lotniska w Duszanbe postępują, powiedział dziennikarzom dyrektor lotniska Rustam Kholiqov w Duszanbe 25 lipca. Według niego, terminal może być przekazany do eksploatacji jeden lub dwa miesiące przed terminem. Pragniemy przypomnieć, że oficjalna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego terminala międzynarodowego lotniska w Duszanbe odbyła się 19 marca.

Szacunkowy budżet na budowę terminalu wynosi 39 mln euro, w tym 20 mln euro przekazanych przez Duszanbe International Airport a 19 mln wpłynęło do projektu ze strony francuskiej.

Francuska firma, VINCI, jest generalnym wykonawcą na budowę nowego terminalu lotniska w Duszanbe. VINCI Construction Grands Projets i VINCI Airports podpisali kontrakt opiewający na 39 mln euro na zaprojektowanie i wybudowanie nowego terminala lotniska w Duszanbe ze spółką DIA (Duszanbe International Airport) 27 kwietnia 2012 roku.

Odpowiadając na potrzebę zwiększenia przepustowości lotniska, nowy terminal będzie w stanie obsłużyć 1,5 mln pasażerów rocznie. Będzie to również usługa najwyższej jakości dla pasażerów i linii lotniczych, zgodnie z międzynarodowymi standardami. VINCI Construction Grands Projets zajmuje się projektowaniem i budową terminalu, jak również dostarczaniem sprzętu operacyjnego i systemów. VINCI Airports, ze swojej strony zadba o funkcjonalność terminala (płynność wykonywania operacji, wyposażenie w oprzyrządowanie i specyfikacja sprzętu), wspomaganie pracowników lotniska podczas planowania i pracy na poszczególnych etapach oraz szkolenie pracowników. Prace zostaną zakończone po upływie 23 miesięcy.

Całkowita powierzchnia międzynarodowego terminala na lotnisku w Duszanbe wyniesie 11 000 metrów kwadratowych i będzie w stanie obsłużyć więcej niż 5 000 pasażerów na godzinę. Specjaliści twierdzą, że projekt zapewni standardy spotykane na innych międzynarodowych lotniskach.

VINCI Construction Grands Projets posiada wszelkie uprawnienia oraz doświadczenie w tworzeniu kompleksowej infrastruktury. Na całym świecie, Vinci Construction Grands buduje duże i wymagające konstrukcje inżynierii lądowej i wodnej (tunele, mosty, tamy, zbiorniki z gazem, infrastruktura drogowa i kolejowa) oraz budynki (wieżowce, centra handlowe, hotele, duże zakłady przemysłowe, elektrownie atomowe , itp.).

VINCI Airports jest kluczowym graczem w sektorze portów lotniczych, obecnie działa i rozwija 12 lotnisk, przede wszystkim w ramach zamówień publicznych, w tym trzy w Kambodży od 1995 roku i dziewięć we Francji. Każde lotnisko jest zarządzane w specyficzny sposób i jest prowadzone według konkretnego planu rozwoju dostosowanego do lokalnych potrzeb.

Źródło: Asia Plus