Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan może ogłosić kolejny przetarg na rozwój kopalni srebra Kanimansuri KalonJeśli Tadżykistan i konsorcjum składające się z Glencore International PLC oraz Kazachstańskiej spółki odkrywkowej Kazzinc nie osiągną porozumienia w sprawie rozwoju największego złoża srebra w Tadżykistanie Konimansuri Kalon (Big Konimansur) to strona tadżycka może ogłosić kolejny przetarg na wybór przedsiębiorstwa które się tym zajmie.

Kazzinc jest przedsiębiorstwem górniczym założonym w Kazachstanie w 1997 roku, w którym większa część udziałów została wykupiona przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Glencore. Posiada 6 kopalnii i kilka hut w których wytwarza cynk, ołów i miedź, a także posiada udziały w wydobyciu złota i srebra.

Przemawiający na konferencji prasowej w Duszanbe, Shuhrat Rahmatboyev, pierwszy zastępca szefa Państwowego Komitetu Inwestycyjnego i Zarządzania Nieruchomościami podsumował w dniu 30 lipca, że ​​przetarg na rozwój Konimansuri Kalon ciągnie się od czterech lat a obie strony wciąż nie doszły do porozumienia.

Według niego, oferty złożone przez konsorcjum są nie do przyjęcia dla rządu Tadżykistanu. "Ten problem jest obecnie rozważany przez rządową komisję i uważamy ze konieczne jest dojście do porozumienia w najbliższej przyszłości," zaznaczył Rahmatoboyev.

Przetarg na rozwój kopalni srebra Konimansuri Kalon ogłoszono w listopadzie 2009 r. i 2 marca 2010 r. rząd przedstawił krótką listę z czterema kandydatami, byli to Anglo-Australijska firma wydobywcza BHP Billion, która jest wiodącym przesiębiorstwem wydobującym zasoby naturalne, Ziti Mining - jedno z największych chińskich producentów złota, Sichuan Group Ltd - największy chiński producent niklu i kobaltu, oraz konsorcjum Kazzinc (Kazachstan), Glencore International (Szwajcaria), Konimansur (Kazachstan) i Adrasman (Tadżykistan). Ziti Mining i Sichuan Group Ltd wycofały się później z przetargu.

W lipcu 2012 roku, BHP Billion poinformował komisję przetargową, że wycofuje swoją ofertę. Również konsorcjum pod przewodnictwem Kazachskiego Kazzinc wycofało się z przetargu.

Przypomnimy że Główny Dyrektor Geologii Azim Ibrohim powiedział dziennikarzom 11 stycznia 2011 r., że nowe badania przeprowadzone przez specjalistów z Micon International Limited w Konimansuri Kalon szacują ilość srebra pozostałą w kopalni na poziomie 70 000 ton. Wcześniejsze szacowania wskazywały na około 57 000 ton.

Kopalnia Konimansuri Kalon w regionie Asht zawiera około 1 mld ton rudy, a według szacunków ekspertów jedna tona rudy tego złoża zawiera około 49 gramów srebra z 0,38 % cynku i 0,49 % ołowiu.

Konimansuri Kalon przyniesie znaczne korzyści dla kraju i polepszy sytuację finansową Tadżykistanu. Projekt ten jest kluczową częścią planów rządu dotyczących przyciągnięcia prywatnych inwestorów oraz wprowadzenie najlepszych praktyk w zakresie zamówień. Pomimo tego, że Tadżykistan ma bogate złoża minerałów, jego położenie geograficzne oraz niski poziom inwestycji zagranicznych utrudnił rozwój górnictwa.

Źródło: Asia Plus