Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Biuro prezydenta wydało rozporządzenie dotyczące wyburzenia wielu budynków w centrum DuszanbePrezydent Duszanbe Mahmadsaid Ubaidulloyev podpisał dekret w sprawie wyburzenia wielu budynków przyległych do placu Dousti, podało biuro prezydenta Duszanbe dla Asia-plus środę po południu. Gurminj Museum of Musical Instruments, budynek sądu okręgowego, irańska ambasada, budynek Ministerstwa Rolnictwa oraz biura prokuratury w Duszanbe podlegają rozbiórce.

 

"Poza tym, 29 budynków mieszkalnych, sklepów i zaplecze socjalne znajdujące się na ulicach Roudaki, Bokhtar, Puszkina i Rustaveli również będzie zburzony pod miejsce na budowę nowoczesnych budynków.", podaje źródło.

Tymczasem cztery budynki zlokalizowane w centrum Duszanbe, mianowicie : Pałac Prezydencki, Parlament, Biblioteka Narodowa, opera i sala baletowa mające kulturowe i historyczne wartości zostaną zachowane.

The Gurminj Museum of Musical Instruments jest muzeum znajdującym się w samym centrum Duszanbe, za biurem prezydenta na Bokhtar Street. Muzeum zostało założone przez Gurminj Zavqibekova (1929-2003), znanego tadżyckiego aktora i muzyka, w 1990 roku.

W zbiorach Muzeum znajduje się około 100 instrumentów muzycznych w większości reprezentującychtradycje muzyczne Pamiri i Badakhshani. Kolekcja zdominowana jest przez instrumenty smyczkowe, np. tar ( tadycyjny perski instrument strunowy szarpany), rubab (podobieństwo do lutni) , tanbur, dutor, setor, qashqar i ghizhak. Istnieje również szereg bębnów takich jak tabl, daf, i doyra. Kolekcja została zebrane przez Gurminj Zavqibekova podczas swoich podróży do ojczystego Gorno Badakhshan. Na wystawie istnieje wiele innych instrumentów, które nie należą do tradycji Pamiri. W muzeum odbywają się również liczneimprezy kulturalne.

Źródło: Asia Plus