Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Oczekiwania w sprawie wprowadzenia poprawek do nowego kodeksu podatkowego w TadżykistanieNa sesji rządu, 30 lipca, zatwierdzono ustawę wprowadzającą poprawki do kodeksu podatkowego Tadżykistanu. "Zmiany, przyczynią się do uproszczenia procedur podatkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw," powiedział dziennikarzom minister finansów, Safarali Najmiddinov w Duszanbe 31 lipca.

Według niego, np. fryzjerzy a także osoby pracujące w domach oraz niektórzy rzemieślnicy będą mieć prawo do uzyskania patentu. Zmiany dotyczą także uprawy suchych gruntów. Rolnicy będą płacić podatki tylko siedem miesięcy, ponieważ ich ziemie nie mogą być uprawiane przez pozostałe 5 miesięcy z uwagi na suszę."

"Wprowadzono ponad 100 zmian do kodeksu podatkowego, który został przyjęty we wrześniu 2012 r. i który wszedł w życie w dniu 1 stycznia 2013 r.," powiedział Najmiddinov.

Osoby inwestujące we wzmocnienie sektora energetycznego będą płacić tylko podatek dochodowy i społeczny zaś będą zwolnieni z innych podatków. Poza tym, krajowi producenci wyrobów włókienniczych będą zwolnieni z płacenia czterech  rodzajów podatków w ciągu pierwszych dwunastu lat.

Pragniemy przypomnieć, że Majlisi Namoyandagon (niższa izba parlamentu w Tadżykistanie) zatwierdził nową wersję krajowego kodeksu podatkowego w dniu 5 września 2012 roku. Liczba artykułów w Ordynacji podatkowej Tadżykistanu została zmniejszona z 359 do 329, a nowy kodeks podatkowy oferuje znaczne zmniejszenie liczby rodzajów podatków - z 21 do 10. Podatek od sprzedaży detalicznej i hurtowej został zniesiony, a niektóre rodzaje podatków zostały połączone.

W celu wspierania krajowych producentów nowy kodeks podatkowy przewiduje zwolnienie od płacenia podatku VAT oraz cła na  wszystkie importowane nowoczesne maszyny oraz technologie wykorzystywane do produkcji towarów i usług.

Źródło: Asia Plus