Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kwestie współpracy między Tadżykistanem i UNICEF tematem rozmów w DuszanbeW piątek 2 sierpnia tadżycki minister spraw zagranicznych Hamrokhon Zarifi spotkał się w Duszanbe z panią Marie-Pierre Poirier z regionalnego urzędu UNICEF działającego na terenie centralnej i wschodniej Europy. Według tadżyckiego Departamentu Informacji MSZ strony omawiały kwestie związane ze stanem i perspektywą dalszej współpracy między Tadżykistanem i UNICEF.

Obecny program przeznaczony jest na lata 2010 - 2015. Jego celem jest poprawa ochrony praw dziecka, ich rozwój i opieka najsłabszych. Uczestnicy rozmów analizowali efekty współpracy na półmetku trwania projektu.

Pani Marie-Pierre Poirier brała również udział w IV Forum Ochrony Dzieci w Azji Środkowej, który odbył się w Duszanbe dniach 1-3 sierpnia.

Na forum omówiono zadania dla rządów i ich partnerów prowadzące do ochrony praw dzieci niepełnosprawnych, które są jedną z najbardziej zagrożonych grup społecznych, odtrąconych i źle traktowanych.

Przemawiająca na forum, pani Marie-Pierre Poirier objaśniała w jaki sposób trzeba dążyć do zapewnienia rodzinom i wspólnotom niezbędnego wsparcia, tak aby każde dziecko niepełnosprawne mogło wykorzystać swój pełen potencjał.  Wezwała rządy do podpisania, ratyfikowania i pełnego wdrożenia konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Pani Marie-Pierre Poirier jest Dyrektorem Regionalnym UNICEFu na Europę Środkową i Wschodnią oraz Wspólnoty Niepodległych Państw od 01.02.2012 r.

Źródło: Asia Plus