Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Prezydent zapowiedział wzrost płac w sektorze publicznym o 25 %W środę 14 sierpnia Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon podpisał dekret w sprawie środków mających na celu zwiększenie poziomu zabezpieczenia społecznego ludności i wzrost płacy minimalnej, płac dla sektora publicznego, emerytury i stypendia.

Według dekretu minimalne miesięczne wynagrodzenie we wszystkich sektorach gospodarki w kraju wzrośnie o 25 % i będzie wynosić 250 somoni od 1 września 2013 roku.

Płace dla organizacji, które są finansowane z budżetu państwa zostaną podniesione o 20 %.

Płace dla instytucji przedszkolnych i edukacyjnych zostaną podniesione o 30 %, a płace w instytucjach naukowych, jak i socjalnych i kulturalnych będą podniesione o 20 %.

Wynagrodzenia pracowników placówek medycznych, które są finansowane z budżetu państwa zostaną również podniesione o 20 %, a stopa płacy podstawowej pracowników placówek medycznych, które są finansowane z budżetu państwa zostanie ustalona na 190 somoni.

Płaca podstawowa dla urzędników państwowych  1, 2, 3 i 4 kategorii zostanie ustalona na 405 somoni a dla urzędników kategorii 5, 6 i 7 będzie wynosić 450 somoni.

Pensja w sektorze wojskowym ma być podniesiona o 15 %.

Stypendia dla studentów wzrosną o 20 %.

Minimalna miesięczna emerytura zostanie podwyższona o 25 % i wyniesie 130 somoni , zaś maksymalna emerytura wzrośnie o 20% i wyniesie 624 somoni.

Źródło: Asia Plus