Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Około 30% tadżyckich migrantów powracających z pracy cierpi na różne chorobyPierwszy zastępca szefa Tadżyckiej Służby Migracyjnej, Anavr Boboyev, ogłosił te informacje podczas spotkania z Heather Johnston, drugim sekretarzem ambasady USA w Duszanbe. "To zmusza nas do poważnych przemyśleń nad utworzeniem centrów reintegracji migrantów " powiedział Boboyev.

Według niego, Służba Migracyjna należący do rządu i Ministerstwo Zdrowia w Tadżykistanie podpisali umowę, na mocy której migranci jadący do pracy powinny przechodzić badania lekarskie przed wyjazdem i po powrocie do kraju.

Boboyev nadmienił, że tadżycka Służba Migracyjna jest zainteresowana poszukiwaniem rozwiązania problemów migrantów i przywiązuje szczególną wagę do kwestii migracji zarobkowej.

Poprosił on amerykańską dyplomację do pomocy w realizacji projektów pilotażowych i ustanowienie ośrodków dla pracujących migrantów.

Obie strony zgodziły się kontynuować współpracę w poszukiwaniu rozwiązania problemów migracji zarobkowej.

Według danych Służby Migracyjnej ponad 655 000 osób wyemigrowało z Tadżykistanu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, co daje o 16,2 % więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podczas gdy ponad 362 000 powróciło podczas tych siedmiu miesięcy.

Pomimo faktu, że ogólnie tendencja migracji zarobkowej jest rosnąca, miesięczny poziom migracji zarobkowej stopniowo maleje od apogeum które mieliśmy w marcu i kwietniu tego roku. W lipcu liczba emigrantów wyniosła niewiele ponad 84 000, co stanowi tylko 0,2 % więcej niż w czerwcu.

Źródło: Asia Plus