Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Budowa tunelu Chormaghzak została zakończona i obiektTunel Chormaghzak będzie gotowy do eksploatacji w przyszłym miesiącu ma zostać wprowadzony do użytku na początku września, przed Dniem Niepodległości Tadżykistanu, który obchodzony jest w dniu 9 września - podało Ministerstwo Transportu. Liczący 4 430 metrów tunel Chormaghzak, który jest częścią projektu budowy autostrady łączącej Duszanbe-Vahdat-Danghara, został wykonany dzięki pomocy Chin.

Generalnym wykonawcą projektu była chińska firma China Road and Bridge Corporation, która wykonała równocześnie betonowanie tunelu.

Tunel był kopany pod przełęczą Chormaghzak, która znajduje się jakieś 35-40 km na południowy wschód od Duszanbe. Szacowany budżet na budowę tunelu Chormaghzak wynosił około 70 mln USD.

China Road and Bridge Corporation jest dużym, państwowym przedsiębiorstwem, które koncentruje się na budowie dróg, mostów, tunel,  portów i innych elementów infrastruktury transportowej. Firma ta posiada swoje oddziały w ponad czterdziestu krajach i regionach na całym świecie. Tworzy skuteczną i szybką sieć pracy, rozwoju i zarządzania w Azji, Afryce i Europie. Cieszy się wysoką renomą w kraju i za granicą.

Źródło: Asia Plus