Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan

24 lutego, Tadżykistan. Pod koniec zeszłego tygodnia w Moskwie zostało założone nowe ugrupowanie opozycyjne „Watandor” (Patrioci Ojczyzny). Jego założyciele mają zamiar wkrótce zażądać od prezydenta Tadżykistanu Emomoli Rachnonowa (na zdjęciu), by dobrowolnie podał się do dymisji, w przeciwnym razie „Watandor” wiosną wyprowadzi na ulice setki tysięcy demonstrantów i przeprowadzi ”fiołkową rewolucję”. Przywódca nowej partii Dododżon Atowułłojew podkreślił, że w skład nowego ruch weszli byli parlamentarzyści i eks-ministrowie, liderzy społeczności lokalnych i studenckich, duchowni, przedstawiciele innych partii.

Tadżykistan

24 lutego, Tadżykistan. Pod koniec zeszłego tygodnia w Moskwie zostało założone nowe ugrupowanie opozycyjne „Watandor” (Patrioci Ojczyzny). Jego założyciele mają zamiar wkrótce zażądać od prezydenta Tadżykistanu Emomoli Rachnonowa (na zdjęciu), by dobrowolnie podał się do dymisji, w przeciwnym razie „Watandor” wiosną wyprowadzi na ulice setki tysięcy demonstrantów i przeprowadzi ”fiołkową rewolucję”. Przywódca nowej partii Dododżon Atowułłojew podkreślił, że w skład nowego ruch weszli byli parlamentarzyści i eks-ministrowie, liderzy społeczności lokalnych i studenckich, duchowni, przedstawiciele innych partii. „Proces zjednoczenia tadżyckiej opozycji trwa od 2 lat. Jeszcze w 2005 roku przed wyborami prezydenckimi próbowaliśmy uzgodnić jednego kandydata od opozycji, ale wtedy nic z tego nie wyszło. Teraz połączyła nas idea”, powiedział Atowułłojew.

Taką ideą jest oczywiście odsunięcie prezydenta Rachmonowa od władzy i przeprowadzenie nowych demokratycznych wyborów. Poparcia dla swych haseł „Watador” ma szukać m. in. wśród 1,5 mln tadżyckich nielegalnych imigrantów, pracujących przede wszystkim w Rosji. Obecnie jest to najaktywniejsza część społeczeństwa Tadżykistanu, która faktycznie utrzymuje ten kraj przelewając co roku kwotę 1,5 mld dol. na konta swych bliskich. Właśnie oni mogą zadecydować o wyniku przemian politycznych. Reakcja oficjalnego Duszanbe była bardzo szybka. Następnego dnia w oficjalnym komunikacie Atowułłojew został nazwany „prowokatorem, zdrajcą i wspólnikiem terrorystów”. Emomali Rachmonow nieprzerwanie rządzi Tadżykistanem od roku 1992, został także wybrany na kolejną kadencję 6 listopada 2006 roku.
Komiersant

Źródło: EurAzja