Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Do Mekki wyruszy 6000 tadżyckich pielgrzymówMavlon Mukhtorov , wiceszef Komisji Spraw Wyznań ( CRA ) w ramach rządu Tadżykistanu powiedziała w wywiadzie z portalem Asia –Plus, że w tym roku do Mekki, w celu odbycia pielgrzymi Hadżdż, ma udać się 6000 obywateli Republiki Tadżykistanu. " Ludność Tadżykistanu wynosi około 8 mln osób, a 99,4 procent z nich to muzułmanie. Wychodząc z tych danych , mieliśmy nadzieję, że w tegorocznej pielgrzymce do Mekki weźmie udział 7800 muzułmanów z naszego kraju. Jednakże Arabia Saudyjska wprowadziła ograniczenia dla każdego kraju, i ograniczyła liczbę miejsc o 20 %.” Powiedział Mukhtorov.

Decyzja rządu Arabii Saudyjskiej o ograniczeniu liczby pielgrzymów do mekki spowodowana jest praca budowlanymi jakie obecnie trwają przy wielkim meczecie w Mekce.  Meczet jest obecnie rozbudowywany, aby w przyszłości mógł pomieścić większą liczbę pielgrzymów.

Pierwsza grupa tadżyckich pielgrzymów udających się na Hadżdż oczekuje na lot do Jeddah w Arabii Saudyjskiej który odbędzie się 21 września. Pielgrzymi do Arabii Saudyjskiej dostaną się głównie drogą lotniczą w ramach zorganizowanych grup pielgrzymkowych przy pomocy lini lotniczych Tajik Air oraz Somon Air.
Hadżdż, hadjdj (z arabskiego), pielgrzymka do Mekki, jeden z pięciu filarów islamu. Każdy prawowierny muzułmanin powinien - w miare możliwości - choć raz w życiu odbyć taką pielgrzymkę. Otrzymuje wtedy tytuł "pielgrzym" (po arabsku – hadżdż, po turecku haci-hadżi). Hadżdż odbywa się najczęściej w następnym miesiącu po ramadanie.

Zwyczaj pielgrzymowania do Kaaby datuje się jeszcze na czasy przedislamskie. Kaaba była wtedy miejscem, gdzie oddawano kult wielu pogańskim bożkom. Mahomet rozkazał je wszystkie zniszczyć, za wyjątkiem Czarnego Kamienia. Sam odbył pielgrzymkę z Medyny do Mekki w 632. Od tego momentu hadżdż stanowi jeden z najsilniejszych więzów łączących wyznawców islamu pochodzących z różnych narodów i stron świata. Jedynie muzułmanie z byłego ZSRR z uwagi na niemożność swobodnego podróżowania byli zwolnieni z obowiązku pielgrzymki.

źródło: asia plus, wikipedia