Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Emomali Rachmon rozmawiał o zaporze Roghun z dyrektorem Banku ŚwiatowegoPrezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon wraz z dyrektorem regionalnym w Azji Środkowej Banku Światowego, Sarojem Kumarem omówili zagadnienia związane z prowadzeniem badań w zakresie oceny projektu hydroelektrowni Rogun. Według oficjalnej strony internetowej tadżyckiego prezydenta, urzędnik Banku Światowego poinformował przywódcę Tadżykistanu, że wyniki pierwszego etapu techniczno-ekonomicznych badań zostaną opublikowane pod koniec września, a następnie w październiku zostaną omówione na spotkaniu konsultacyjnym z udziałem zainteresowanych państw z regionu.


Obie strony wyraziły przekonanie, że badania techniczno-ekonomiczne, jak również badania środowiskowe i społeczne oceny dla projektu hydroelektrowni Rogun będą prowadzone na wysokim poziomie międzynarodowym, z należytym uwzględnieniem interesów wszystkich krajów Azji Środkowej.

Zapora Rogun – nieukończona zapora wodna w Tadżykistanie zbudowana na rzece Wachsz. Pierwotnie planowana na 335 metrów wysokości, o 35 m więcej niż najwyższa obecnie (rok 2011) zapora Nurecka, znajdująca się także na rzece Wachsz. Prace budowlane przy zaporze rozpoczęły się w roku 1976, jednak zostały zawieszone po rozpadzie ZSRR. W 1993 budowa została zniszczona przez powódź, która przelała się przez 45-metrowy wał ziemny i stopniowo go wypłukała.
W październiku 2004 rząd Tadżykistanu podpisał umowę z rosyjską firmą RusAL w celu dokończenia budowy. W wyniku konfliktu o końcowy rozmiar i rodzaj zapory (badania przeprowadzone przez RusAL wykazały, że ze względu na dużą aktywność sejsmiczną regionu powinna ona mieć 280 m wysokości), umowa została rozwiązana. W roku 2007 rosyjski rząd ogłosił, że zamierza wesprzeć budowę.


Źródło: Asia Plus, wikipedia