Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżycki Parlament obraduje w sprawie ratyfikacji umowy o wycofaniu brytyjskich wojskW Majlisi Namoyandagon (Niższa Izba ParlamentuTadżykistanu) pod obrady w dniu 17 października została zgłoszona kwestia ratyfikacji umowy umożliwiającej wycofanie brytyjskiego sprzętu wojskowego z Afganistanu przez terytorium Tadżykistanu. Przypominamy, ze tadżycki minister spraw zagranicznych, Hamrokhon Zarifi oraz Ambasador Wielkiej Brytanii w Tadżykistanie, Robin Jeremy Ord -Smith podpisali międzyrządową umowę dotyczącą procedury tranzytu sprzętu wojskowego i personelu przez terytorium Tadżykistanu w przy udziale Wielkiej Brytanii w dniu 18 kwietnia 2013 roku.


Umowa przewiduje wywóz z Afganistanu nie tylko sprzętu wojskowego, lecz także sprzętu biurowego, powiedział dziennikarzom ambasador Ord –Smith.

" Jeśli chodzi o wycofanie personelu wojskowego przez terytorium Tadżykistanu, postanowiliśmy, porzucić ten plan i wycofać ludzi drogą powietrzną, ponieważ tranzyt lądem wymaga znacznych nakładów w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Jednak w nagłych przypadkach, mamy prawo do lądowania na lotniskach Tadżykistanu, " powiedział brytyjski dyplomata.

Przez tereny państw Azji Środkowej zostanie przetransportowane blisko 11.000 kontenerów ze sprzętem oraz 3000 pojazdów opancerzonych z Afganistanu

Brytyjski dyplomata podkreślił, że Wielka Brytania przekaże krajom Azji Środkowej, które otworzą korytarz umożliwiający wycofanie brytyjskich wojsk i sprzętu z Afganistanu część ze swego wyposażenia, jednakże obecna umowa nie zawiera informacji na temat sprzętu jaki miałby otrzymać Tadżykistan od Wielkiej Brytanii za pomoc."Kwestia przekazania części sprzętu do Tadżykistanu zostanie omówiona na spotkaniu wyższych przedstawicieli urzędów obrony obu krajów, która ma mieć miejsce pod koniec kwietnia.", powiedział Jeremy Ord-Smith.

 

źródło: asia plus