Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rusal domaga się 275 mln $ dolarów od TALCONajwiększy na świecie producent aluminium domaga się zapłacenia odszkodowania przez największą tadżycką spółkę TALCO w wysokości 275 milionów $. Według Eurasianet, moskiewskie przedsiębiorstwo Rusal, poinformowało w dniu 16 października, że Szwajcarski Trybunał zasądził winę Tajik Aluminum Company ( TALCO ) w sprawie naruszenia dwóch umów z Rusal zależnej od Hamer Investing, Ltd.


Na mocy tych umów, Hamer Investing, Ltd.  dostarczyła TALCO surowców, za które tadżyckie przedsiębiorstwo nie zapłaciło. Szwajcarski trybunał nakazał TALCO zapłatę odszkodowania wynoszącego 112 milionów dolarów, około 147 milionów dolarów odsetek oraz blisko 15 milionów dolarów opłat sądowych.

Rusal, poinformowało również, że Szwajcarski trybunał odrzucił pozew TALCO o odszkodowanie w wysokości 400 milionów $, w którym przedsiębiorstwo twierdziło, że umowy z Hamer Investing, Ltd powinny być uznane za nieważne, gdyż zostały przeforsowane przy użyciu korupcji.

„Rusal zamierza dołożyć wszelkich starań , aby wymusić wypłacenie pieniędzy przez TALCO,” czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik prasowy TALCO,  Igor Sattarov powiedział, że rosyjski gigant złamał umowę o poufności . Powiedział również, że TALCO od wyroku Szwajcarskiego Trybunału będzie się odwoływać , ponieważ " zgodnie z międzynarodowymi normami, procedura prawna jest dość długa i przewiduje kilka etapów więcej, w tym rozprawę w sądzie w Tadżykistanie.”

źródło: asia plus