Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ceny paliw w Tadżykistanie w góręW ciągu ostatnich dwóch tygodni  w stolicy kraju, Duszanbe ceny benzyny wzrosły o około 3-5%. Z podobnymi wzrostami cen borykają się również mieszkańcy w innych regionach Tadżykistanu. Ceny skroplonego gazu również poszybowały w górę i to nawet o 12 %. Cena jednego litra benzyny 92- oktanowej wzrosła z 6,20 Somoni na początku października do 6,40 , a cena jednego litra skroplonego gazu wzrosła z 2,70 do 3,30 Somoni.


Specjaliści z Ministerstwa Energetyki i Przemysłu przypisują podwyżki cen skroplonego gazu faktowi , że jeden z największych zakładów przetwórstwa gazu w Kazachstanie, skąd Tadżykistan pozyskuje surowiec, został tymczasowo zamknięty z powodu remontu.


Aktualna cena za tonę skroplonego gazu wacha się pomiędzy 850.00-860.00 USD, podczas gdy ubiegłego lata cena ta wynosiła 650,00 USD.

Należy podkreślić, że ponad 50 % samochodów i autobusów w Tadżykistanie używa teraz skroplonego gazu jako paliwa ze względu na bardzo wysokie ceny benzyny.  Eksperci nie napawają optymizmem, gdyż jak twierdzą specjaliści  z Ministerstwa Energetyki i Przemysłu ceny paliw w przyszłości będą rosły.

Mieszkańcy Tadżykistanu są faktem podwyżki cen zaskoczeni, gdyż oczekiwano, że po podpisaniu porozumienia pomiędzy Tadżykistanem i Rosją o zwolnieniu Tadżykistanu z płacenia ceł eksportowych na produkty naftowe importowane z Rosji ceny paliw spadną. Rosjanie nie ratyfikowali jeszcze umowy, dlatego Tadżykistan importuje paliwa po starej cenie.

źródło: asia plus