Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Amnesty International prosi władze Iranu o wstrzymanie egzekucji Alirezy MAmnesty International wydało w dniu 16 października oświadczenie w którym wzywa Iran, do powstrzymania się od egzekucji mężczyzny, który został znaleziony żywy w kostnicy, zaraz po tym jak został powieszony. Irańskie władze zapowiedziały tymczasem, że więzień zostanie powieszony po raz drugi, gdy jego stan się poprawi. 37 -latek, zidentyfikowany jako "Alireza M", został powieszony w więzieniu Bojnourd w północno-wschodnim Iranie, po tym jak został skazany na śmierć za przestępstwa narkotykowe.


Według doniesień medialnych, po powieszeniu i zwisaniu na linie przez 12 minut, lekarz orzekł śmierć skazanego, ale gdy rodzina więźnia poszła zabrać jego ciało z kostnicy następnego dnia, niespodziewanie odkryła, że mężczyzna oddycha.

Obecnie mężczyzna przebywa w szpitalu, ale sędzia zapowiedział, że kara zostanie wykonana ponownie, gdy personel medyczny potwierdzi, że stan zdrowia jest wystarczająco dobry by powtórnie dokonać egzekucji.


"Przerażająca perspektywa, zmierzenia się tego człowieka z drugim powieszeniem, po tym gdy już raz  przeszedł przez całą gehennę, jedynie podkreśla okrucieństwo i nieludzkość kary śmierci ," powiedział Philip Luther , dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

źródło: asia plus