Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Opuszczone żony migrantów w Kulob otrzymają pomoc humanitarnąW Tadżykistanie coraz poważniej dostrzega się problem migracji zarobkowej i niedostatku mężczyzn w kraju. W ramach projektu finansowanego przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), działające w mieście Kulob Centrum Wsparcia Społecznego - Shahrvand  przeprowadziło akcję charytatywną w której dostarczono  pomoc humanitarną w postaci paczek żywnościowym do opuszczonych rodzin, w których mężczyźni wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy.


Jak poinformowała organizacja Shahrvand, paczki żywnościowe dostarczone zostały do 50 porzuconych żon imigrantów.

Jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona na terenie w ramach projektu wspieranego przez IOM. "W ciągu ostatnich pięciu miesięcy, dostarczyliśmy pomoc żywnościową dla 115 opuszczonych rodzin imigrantów"  informuje Shahrvand.

Należy podkreślić, że migracja zarobkowa ma duży wpływ na kształtowanie się tadżyckiego społeczeństwa  i na model rodziny. Wiele porzuconych żon migrantów jest zmuszone do ponownego zamieszkania ze swoimi rodzicami lub przeprowadzenia się do rodziców męża, gdyż brak pracy i trudne warunki nie gwarantują przetrwania. Problem ten jest szczególnie zauważalny na małych wioskach, gdzie dodatkowo dla kobiety taka sytuacja oznacza dużą hańbę.

źródło: asia plus