Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan o ratyfikowaniu umowy w sprawie gazociąguRząd Tadżykistanu rozpoczął ratyfikacji międzyrządowej umowy w sprawie budowy gazociągu z Turkmenistanu przez terytorium Tadżykistanu do Chin, poinformował rzecznik prasowy w Ministerstwie Energetyki i Przemysłu. Umowa tej sprawie została podpisana przez prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona, przywódcę Chin Xi Jinpinga w Biszkeku we wrześniu tego roku.


"Ten gazociąg będzie transportował gaz ze złoża Galkynysh w południowym Turkmenistanie przez Afganistan i Tadżykistan do północno-wschodniej części Chin - do Xinjiang, autonomicznego regionu Ujgurów ," czytamy w komunikacie prasowym ministerstwa.

"Tadżykistan ratyfikuje tę umowę przed końcem tego roku ,"poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Energetyki i Przemysłu, zwracając uwagę, że gazociąg ma być gotowy w 2016 roku.

"Według szacunków realizacja tego projektu pozwoli zarobić na tej inwestycji stronie tadżyckiej ponad 3 mld USD w postaci bezpośrednich inwestycji z Chin skierowanych na rozwój gospodarki Tadżykistanu. Poza tym, Chiny opłacą budowę gazociągu a następnie będą dbać o jego utrzymanie"

źródlo: asia plus