Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Wydano książkę o znanym tadżyckim polityku - Shirinsho Shotemurze.Książka wydana w Duszanabe jest autorstwa znanego Tadżyckiego dziennikarza Qurbona Alamshoyeva i nosi tytuł " Shirinsho Shotemur - Historia odrodzenia państwowości Tadżykistanu". Książka została wydana z okazji 115. rocznicy urodzin Shirinsho Shotemury które będą obchodzone w Tadżykistanie w 2014 roku.


Shirinsho Shotemur, znany Radziecki mąż stanu pochodzący z  Tadżykistanu, urodził się w miejscowości Porshnev ,w regionie Górskiego Badachszanu w dniu 1 grudnia 1899. Był jednym z głównych działaczy na rzecz Tadżyckiej Autonomicznej Republiki Sowieckiej, i ku tej idei skierował wszystkie swoje wysiłki i poświęcił swoje życie by osiągnąć wyznaczony sobie cel. Shotemur został aresztowany w 1937 pod zarzutem udziału w antysowieckiej organizacji nacjonalistyczne. Został stracony przez rozstrzelanie w dniu 27 października 1937 roku. Shirinsho Shotemur został pochowany na cmentarzu Donskoy w Moskwie. Po śmierci w dniu 11 sierpnia 1956 roku wyrokiem sądu został uniewinniony i oczyszczony z zarzutów.

Shirinsho Shotemur wraz z Nusratullim Makhsumem oraz innymi tadżyckimi politykami z tego okresu swoimi działaniami odegrał bardzo ważną rolę w zjednoczeniu Tadżykistanu.

źródło: asia plus